Seyit Külekçi

Seyit Külekçi

Ölümsüzleştiği tarih: 14 Nisan 1999

1961 yılında Maraş’ın Elbistan, Gücük köyünde dünyaya geldi. Ailesiyle birlikte göç ettikleri Ümraniye 1 Mayıs Mahallesi’nde tanıştı Proletarya Partisi’nin düşünceleriyle. 12 Eylül AFC’sinde örgütsüz kalsa da devrimci faaliyetten kopmadı. Torna atölyelerinde, fabrikalarda proleter kimliğini pekiştirdi. 1990 yılına kadar Proletarya Partisi’nin işçi faaliyetleri alanındaki komitesinde yer aldı. 1990 yılından sonra kendisinin de askeri faaliyete geçme ısrarıyla ihtiyaçlar doğrultusunda şehir askeri örgütlenmesinde yer aldı. Aynı yıl Proletarya Partisi’ne yönelik yapılan operasyonlarda Seyit Külekçi de gözaltına alınarak tutuklandı. Tutsaklık süreci boyunca zindan direnişlerinde en öndeydi. 1996 Ölüm Orucu  ve Süresiz Açlık Grevi direnişinde Ümraniye Hapishanesi’nde TKP/ML’nin temsilcisi olma onuruyla Ölüm Orucu direnişçisi oldu. 7 yıllık tutsaklık sürecinin ardından özlemini duyduğu gerillaya katılmak en büyük arzusuydu. Ve bu arzusunu da kısa bir süre sonra gerçekleştirdi.
Ve takvim yaprakları 14 Nisan 1999’u gösterdiğinde annesi Elif Külekçi’den bir yıl sonra ölümsüzlüğe uğurlandı. Tokat’ın Merkeze bağlı Arhoğ (Yeşilalan) köyünde düşman güçleriyle girdiği çatışmada yoldaşı Doğan Altun’la birlikte son mermisine kadar çatışarak kucakladı güneşi. Seyit Külekçi ölümsüzleştiğinde TKP/ML Üyesiydi. Ayrıca Bölge Ordu Parti Organı Sekreter Yardımcısı, Bölge Komutanlığı’na bağlı bir mıntıka gerilla birliğinin de Siyasi Komiseriydi.

ARHOĞ ŞEHİTLERİ

14 Nisan 1999’da Tokat Merkeze bağlı Arhoğ (Yeşilalan) köyünde TC askerleriyle TİKKO gerillaları arasında çıkan çatışmada Seyit Külekçi ve Doğan Altun ölümsüzleşti.

Bir cevap yazın