Haydar Doğan

Haydar Doğan (Nedim)

Ölümsüzleştiği tarih: 10 Ocak 1991

1958 Mazgirt doğumlu olan Haydar Doğan(Nedim), TKP/ML’nin düşünceleri ile küçük yaşta tanışmıştır. Ancak çalışmak için gittiği İstanbul’da MLSPB saflarında örgütlenir. Bu sıralarda yapılan bir operasyonda gözaltına alınır ve tutuklanır. Hapishanede kaldığı yedi yıl boyunca elindeki araştırma ve inceleme fırsatını iyi değerlendirir. Hapishaneden çıktığında dışarıda 12 Eylül AFC’sinin etkilerini görür. Bu dönemlerde TKP/ML’nin pratiğinden etkilenerek tekrar TKP/ML saflarına döner. Birçok askeri eylemde görev alan Haydar Doğan’ın önemli eylemlerinden birisi de birçok devrimcinin katili olan Muhsin Bodur’un cezalandırılmasıdır.
TKP/ML ileri militanı olan Haydar Doğan, Ulaş Bardakçı’nın katili Habip Gür’ün cezalandırılması sırasında 10 Ocak 1991 tarihinde İstanbul’da çıkan çatışmada ölümsüzleşir.

Haydar Doğan

Haydar Doğan

One Comment

  • Avam

    16/01/2020 at 9:32 pm

    Haydar’ı 77lerde tanıdım,caglayan(derede) yaşıyordu..hatta ”DK”ya, katılmasın da,payım oldugunu söyleyebilirim,benden sonra da 81 de işkence ile katledilen Nurettin Yedigöl (bunu kendisi söylemişti.)..kızıl sakallarından dolayı ”humeyni” derdim ona..geçimini boya/badana işleri yaparak sağlardı,hatta bir,iki iş’te beraber çalıştık…ayrı bölgelerin insanı oldugumuz için,siyasi faaliyetleri,konumu hakkında bilgim yok..deredeki ev sıkıyönetim zamanı basıldı,haydar çatıdan ”kaçarken” vuruldu,ve bir böbregi alındı yalnış hatırlamıyorsam..sonrasın da ihbarcı oldugu söylenen kişi caglayan’da DK tarafından cezalandırıldı..bir ara elinde çelik bir çubuk ile gördüm,napıcaksın bunu haydar?dedim..bir silah tamircisi bulmuş,14’lüyü bozup sten tarzı bir silah yapacaklarmış.(bilmem başarılı oldu mu?)..Ölmeden 7-8 ay önce yine caglayan da vatan caddesinde karşılaştık,bir miktar paraya ihtiyaçı oldugunu söyledi..hafta sonu iş yerimi tarif edip oraya gelmesini söyledim,o gün gelince parayı verdim (bunu yaşanmışlık adına yazdım,para,pul mevzubahis degil,altını çizeyim.)..sonra olay ve ölüm haberini gazetelerden okudum,sanırım alevi dedeliği (soy olarak) varmış..ama 70 li yıllarda devrimciler alevi-sunni sohbetleri pek yapmazdı..Kısaca Haydar Dogan ile tanışıklıgım bu..Bazı insanlar medyatik ve sosyaldir hak etmedikleri konumlara gelir,tanınırlar, fazlaca kamuoyu tarafından,Haydar böyle biri degildi,devrim hammalı bir arkadaştı.!şişli’den avam.

    Cevapla

Bir cevap yazın