Doğan Altun

Doğan Altun

Ölümsüzleştiği tarih: 14 Nisan 1999

1972 yılında Erzincan/Tercan’a bağlı Kızılmağara köyünde Alevi kökenli, Kürt ulusuna mensup bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Proletarya Partisi’nin gençlik örgütü olan TMLGB ile 1993 yılında İstanbul’da ilişkiye geçti. TMLGB’nin işçi-semt alanı örgütlenmesine bağlı olarak ailesiyle birlikte yaşadığı Soğanlı ve çevresinde faaliyet yürüttü. TMLGB faaliyetinde kod adı “Doğramacı”ydı. Proletarya Partisinin “sürekliliği sağlanmış gerilla savaşını yaratma” çağrısına bir TMLGB üyesi olarak yanıt verdi. Ve 1996 yazında Halk Ordusu TİKKO’nun Karadeniz Bölgesindeki gerilla birliklerine katıldı.
Kendisini tasasız ve tereddütsüz örgütlülüğe sunduğunda, onunla bütünleştiğinde örgütlü bireyin nasıl bir köklü değişim yapabileceğinin en tipik örneklerinden biridir Doğan Altun. Ese yurdunda düşman çemberlerinden çıkmış olmasına rağmen yoldaşlarını kurtarmak için tereddütsüzce düşman çemberlerine dalan; yoldaşlarına yönelmiş düşman kurşunlarına göğsünü siper edendi O.
Seyit Külekçi ile birlikte Tokat merkeze bağlı Arhoğ (Yeşil alan) köyünde girdikleri çatışmada ölümsüzleştiğinde TKP/ML ileri militanı, TİKKO’nun bir Mıntıka Gerilla Birliği’nin komutan yardımcısıydı.

ARHOĞ ŞEHİTLERİ

14 Nisan 1999’da Tokat Merkeze bağlı Arhoğ (Yeşilalan) köyünde TC askerleriyle TİKKO gerillaları arasında çıkan çatışmada Seyit Külekçi ve Doğan Altun ölümsüzleşti.

Bir cevap yazın